Viac našich referencií nájdete priamo tu.
Vinylové podlahy vydržia takmer všetko: silnú prevádzku, vodu, teplo ba dokonca aj deti :-)
Podlahové krytiny majú v poslednej dobe nového favorita: vinyl. Začína mať na trhu väčší podiel ako laminátové, tak drevené podlahy. Vinylová podlaha si totiž vybrala to najlepšie z oboch produktov: jednoduchú pokládku a údržbu, pružnosť, odolnosť a širokú škálu dekorov.
Pri vyslovení skratky PVC alebo polyvinylchlorid si väčšina z nás predstaví krytiny, ktoré sa pred niekoľkými rokmi inštalovali hromadne do panelových domov: nezáživné dekory, ktoré sa len veľmi zďaleka snažili napodobniť mramor alebo parkety. Tieto nudné dekory boli naviac kazené širokými zvarmi, ktoré sa objavovali v pravidelných intervaloch.
V súčasnej dobe patria medzi najmodernejšie dekory šedohnedej farby. Je možné vyberať z mäkčeného PVC v roliach, z lamiel alebo štvorcov z tvrdeného vinylu v rôznych formátoch. Hlavne ponuka súčasných dekorov vinylu kopíruje presne módne trendy a to hlavne v dnešnej dobe veľmi žiadaného opotrebovaného alebo recyklovaného dreva. V ponuke nechýba ani "kameň", "dlažba", "kov" alebo "korok". Drážky zvýrazňujúce formát dosiek posilňujú u vinylovej podlahy požadovaný vzhľad autentického dreveného dekoru. Napodobňujú dokonale staré drevo aj s jeho nedokonalosťami, drobnými prasklinami, hrčami alebo "zárezmi" po píle.
Dnešné PVC alebo vinyl tak predstavuje materiál odolný voči oderu a vode, pružný, rozmerovo stály a v porovnaní s laminátovou podlahou pocitovo teplejší, nenáročný na údržbu a naviac sa veľmi jednoducho pokladá. Vinylová podlaha je veľmi "tichá" a pobehujúce deti neobťažujú susedov. Celovinylové podlahy sú veľmi tenké a to v hrúbke dva až päť milimetrov. Tým sa stavebná výška miestností zvyšuje len nepatrne čo je veľmi dôležité pri rekonštrukciách.
Vinylová podlaha sa vyrába v dvoch variantách a to ako plávajúca podlaha alebo celoplošne lepená. Tam kde je požiadavka na najnižšiu hlučnosť je výhodnejšia druhá varianta, lepená podlaha je tichšia.
Pri pokládke vinylových podláh je veľmi dôležité dodržať teplotu v miestnosti, kde bude podlaha pokladaná na úrovni 18 až 25 °C. Inštalácia by mala prebiehať rovnobežne so smerom, ktorým svetlo vstupuje do miestnosti.
Veľmi dôležitým faktorom pri pokládke vinylových podláh je dokonale rovný podklad, čistý, bez prítomnosti mastnôt alebo chemických látok. Mal by byť pevný, stabilný a suchý. Staré lepidlá je potrebné odstrániť.
Aj pri vinylových podlahách je veľmi nutné dodržať "staré podlahárske pravidlo" o nerovnostiach: pokiaľ je nerovnosť vyššia ako dva milimetre na dvojmetrovej doske, musí sa povrch vyrovnať vhodnou nivelačnou hmotou. Dôležitá je tiež vlhkosť podkladu, ktorá musí byť pri cementovom potere maximálne 2,5% cm alebo 0,5% pri anhydritovom potere.
Dekory dreva pri vinylových podlahách pôsobia veľmi autenticky, preto sú vhodné aj do kuchyne alebo kúpeľne, kde si majiteľ prial drevo a bojí sa vlhkosti. Tieto podlahy sú 100% odolné voči vode.
Na čo si treba dávať pozor pri výbere vinylovej podlahy:
Pri vinylovej podlahe jednou z najdôležitejších vlastností, ktorú pri výbere podlahy treba sledovať je rozpínanie. Niektorí výrobcovia vinylových dielcov, používajú ako prímes sklenené vlákna, aby sa zvýšila stabilita a odolnosť voči rozpínaniu.
Doporučujeme si pri výbere podlahovej krytiny prečítať technické listy a voliť si prevedenie s čo najnižšou rozťažnosťou. Pri lepených podlahových dielcoch je dôležité používanie špeciálneho lepidla s vláknami, ktoré rovnako rozťažnosť materiálu eliminujú.
V kúpeľniach veľmi úspešne suplujú drevené podlahy. Vinylu nevadí ani podlahové kúrenie. Je to podlaha s najnižším tepelným odporom. Podceniť však teplotu pri uložení vinylových podláh sa nevypláca. Vinylové podlahy nesmú premrznúť, mráz pri vinyle narušuje jeho molekulárnu skladbu a vinyl nenávratne skrehne a stratí svoju odolnosť. Pred samotnou pokládkou by podlahová krytina mala byť uskladnená v horizontálnej polohe v miestnosti, kde sa bude pokladať a to najmenej 24 hodín pri teplote okolo 18°C.
Výhody vinylových podláh
Vinylové podlahy sú odolné voči nečistotám. Povrch kryje totiž PU fólia, ktorá neprepustí kávu ani ovocné šťavy.
Vinylové podlahy sú rozmerovo stále, v porovnaní s podlahami z masívneho dreva nezosychajú, dilatačnú špáru niekoľko milimetrov pri stenách je však nutné dodržať. Vďaka dobrej pružnosti a tvrdosti vinylu sa nemusíte báť, keď Vám spadne v kuchyni na podlahu hrniec či vidlička.
Pri podlahách z PVC sa môžeme stretnúť s triedením na podlahy heterogénne a homogénne. Homogénne PVC sa vyznačuje rovnakou štruktúrou alebo prevedením v celej svojej hrúbke. Základom heterogenných vinylových podláh býva pryžový nosič s naneseným dekorom, ktorý je zaliaty vrstvou vinylu. Pre zaistenie veľmi vysokej odolnosti je povrch vinylovej podlahy vytvrdený ochrannou PU vrstvou.
Vinylové podlahy
Vinylové podlahy predstavujú svojimi vlastnosťami akési "vylepšené" laminátové podlahy. Sú vodotesné, majú ešte dlhšiu životnosť a odolnosť, sú bezhlučné, pričom vzhľad dekoru je na nerozoznanie od prírodného vzoru. Vinylová podlaha je "podlaha 21. storočia".
Vinylová podlaha a voda
Nakoľko je vinyl syntetický materiál, nereaguje na vlhkosť, narozdiel od laminátu a najmä dreva. Ak sa stane nejaká nehoda, podlahu jednoducho utriete a je vybavené, bez akýchkoľvek následkov. Vďaka tomu sú vinylové podlahy vhodné do kúpeľní, kuchýň, predsiení a tak ďalej.
Vinylová podlaha a bežný deň
Vďaka svojmu zloženiu je vinylová podlaha príjemne teplá na dotyk a zároveň najtichšia pri chôdzi v porovnaní s ostatnými bytovými podlahami. Ráno (alebo neskoro večer) nebudete musieť chodiť viac po špickách, taktiež vďaka absorbcií energie výborne tlmí nárazy a chráni tak padajúci predmet (váza, pohár...) pri páde, prípadne aj vás, ak sa šmyknete/potknete. Vinylovú podlahu samozrejme náraz bežného predmetu nepoškodí, narozdiel od dreva alebo laminátu.
Čistenie vinylovej podlahy je taktiež veľmi jednoduché, nakoľko je ošetrená nano vrstvou, ktorá odpudzuje nečistoty. Zabudnite preto na škvrny či náročné čistenie.
Vinylová podlaha a oprava
Predsa len sa vám pošťastilo poškodiť parketu? Nie je (takmer) nič jednoduchšie, ako vymeniť vinylovú lamelu. Jednoducho sa vyreže a nalepí nová. Bez akýchkoľvek ďaľších úkonov obmedzujúcich váš domov.